Ako pestovať bazalku, pažítku, petržlenovú vňať a iné bylinky v kvetináči
Nezáleží na tom, či vonku mrzne a sneží, alebo je sparné leto. Bylinky môžete pestovať v kvetináči za oknom po celý rok. A keď si chcete ochutiť polievku, pečené zemiaky alebo dokonca chlieb s maslom, stačí nakrájať niekoľko vetvičiek. Vybrali sme 9 našich obľúbených byliniek – tymian, bazalku, rozmarín, pažítku, petržlen, oregano, mätu a koriander – a ukážeme vám, ako ich ľahko pestovať a starať sa o ne v kvetináči alebo črepníku.
Vyberte si debničku alebo kvetináč, do ktorého bylinky zasadíte. Okrem farebného a tvarového zladenia s interiérom si skúste vybrať kvetináče určené špeciálne na pestovanie byliniek, ktoré majú vyvýšené dno na reguláciu odtoku vody a pútko na zavesenie nožníc, alebo závesné kvetináče, ktoré budú originálnou dekoráciou vašej kuchyne. Ak si zaobstaráte väčší kvetináč, môžete doň zasadiť viac byliniek a vytvoriť si celú bylinkovú záhradu. Na trhu nájdete aj rôzne typy kvetináčových systémov, ktoré majú praktický systém zavlažovania a odvodňovania a bylinky v nich vyzerajú pekne. Vždy sa uistite, že kvetináče majú drenážne otvory.
Kvetináč alebo debničku naplňte neutrálnou alebo mierne zásaditou zeminou. Môžete ju nabrať z nehnojeného záhonu alebo ho zmiešať s pieskom a kompostom. Ak nemáte možnosť nabrať zeminu zo svojej záhrady, môžete si kúpiť zeminu na pestovanie byliniek v záhradných centrách. Do pripravenej pôdy zasaďte predpestované sadenice z vlastnej záhrady alebo kúpené v záhradníctve. Ak chcete pestovať bylinky zo semienok, najprv ich nechajte vyklíčiť v malom hrnčeku s pôdou na teplom a svetlom mieste a pravidelne zalievajte. Keď sa zo semienok stanú sadenice, presaďte ich do kvetináčov a debničiek.
Sadenice v kvetináčoch umiestnite na svetlé miesto. Stredomorské bylinky ako rozmarín, tymian a oregano vyžadujú veľa slnka, takže im neprekáža horúci južný parapet ani v letných mesiacoch. Budú pekne prospievať a aj lepšie voňať. Ak dáte petržlenovú vňať, pažítku, bazalku alebo exotický koriander na priame slnko, musíte ich často zalievať. Lepšie sa im darí, najmä v lete, v polotieni.
Mätu umiestnite na tienisté miesto mimo dosahu slnka. A nezabudnite, že podobne ako medovka je to rýchlo rastúca bylina. Preto ju vysádzajte samostatne, aby nezatláčala ostatné bylinky, inak sa o ňu budete musieť častejšie starať – vykopávať prebytočný porast.
Ako zalievať bylinky v kvetináči
Už sme spomínali, že niektoré bylinky potrebujú počas slnečných letných dní časté zalievanie. Všetky zelené voňavé rastliny však začnú hniť, ak sú neustále zamokrené. Preto sú dôležité kvetináče a debničky s drenážnym systémom a pravidelné, časté a malé dávky vody izbovej teploty. Zalievajte najlepšie ráno (najmä v lete) a zabráňte stekaniu vody po listoch.
Tip z Kastroliku
Pri strihaní byliniek do pokrmov používajte nožnice na bylinky, ktoré majú niekoľko ostrých čepelí, vďaka ktorým budú kúsky všetkých byliniek pravidelne veľké. Ak sa vám navyše podarí vypestovať nadbytok byliniek, nožnice vám urýchlia ich prípravu do mištičiek na mrazenie.